світ купи-продай

Ці вихідні я провела у Ворзелі, де була літня зустріч руху Mолодь Zа Mир з Києва і Москви. Хочу поділитися з вами деякими думками, озвученими там. Вони вразили мене, зачепили, і вони дуже цінні.

Коли нам пропонують піти в кіно, в першу чергу думаємо, скільки це буде коштувати. Відмовляємося від поїздок, бо на них треба витратити гроші, – і купуємо новий айфон:) Коли хочемо зателефонувати другові, в першу чергу думаємо, який в нього оператор, який тариф.. Зловила себе на думці, що кільком подругам телефоную раз у півроку, бо в них інший оператор – хіба не абсурдно?

У нашому світі все продається і купується, все рахується грішми.

Хтось все життя мріяв стати перекладачем, витратив на навчання 6 років свого життя, і зрештою пішов працювати секретарем чи якимось менеджером – щоб заробляти  більше. Заради грошей ми готові пожертвувати всіма нашими мріями. Працювати по спеціальності, якщо ти мало заробляєш, – соромно.

Через 10 років у нас буде покоління лікарів, які всіх нас повбивають: бо продається все: екзамени, сесії, місця на роботі.

Зараз ніхто уже не оцінює твою роботу, всі оцінюють твою зарплатню. Подруга Катя розказувала, що раніше працювала у ювелірному магазині, і коли хтось чув про це, реагував із захватом. Зараз Катя працює в дитячому садку, бо це її мрія і університетська спеціальність, і от:

– Де ти працюєш?

– В дитячому садочку.

– И-и-и-и, – з розчарування і, може, навіть співчуттям

– Але це приватний садочок, – каже Катя.

– А-а-а, приватний, тоді ок, – заспокоюються її співрозмовники.

Інколи дружби, часом навіть сім’ї руйнуються через гроші. Скільки порад в журналах, як жити, якщо дружина заробляє більше ніж чоловік, – це найпростіший приклад.

Багато молодих людей, які мають перспективи в Україні, все одно мріють виїхати за кордон – бо там, може, зароблятимуть більше. Вони готові пожертвувати дружбою, сім’єю, домом, рідним містом і рідною країною, всім здобутим за життя, всіма мріями, – щоб заробляти більше. Тільки не кажіть, що справа у владі, бо якраз влада тут ні до чого.

Парадокс в тому, що така логіка призводить до лише до печалі. Тільки зрозумійте правильно: заробляти багато грошей, прагнути до кар’єрного росту, хорошої роботи й зарплатні – це добре. Важливо, що стає центром, що стає головним. Я хочу бути журналісткою, і я хочу бути крутою журналісткою, але не для того, щоб прославитися і відчувати себе пафосною серйозною тіткою, а для того, щоб могти говорити важливі речі, а не той набір застарілих стереотипів, який зазвичай транслюють наші ЗМІ. Наприклад, про бездомних чи про Африку. І тому треба вчитися, треба пізнавати нове, читати, ставити перед собою цілі, треба працювати. Але як тільки головною метою цієї праці стане прибуток, все миттєво зруйнується – замість радості від роботи виникне печаль і невдоволеність, замість дружби й любові залишиться одинокість.

Заробляти багато – прекрасно, важливо тільки, що ти робиш зі своїми грішми. Адже чим більше заробляєш, тим більше можеш поділитися з біднішими – і тоді у всьому цьому є сенс. Який сенс працювати на новий телефон, якщо навіть не маєш з ким поговорити?!

Безкорисливість – це справжній порятунок для нашого світу. Безкорисливість – це справжня зброя для революції. Безкорисливість означає робити щось, не орієнтуючись тільки на власну вигоду. Безкорисливість часто сприймається як наївність, вона навіть дратує. Але тільки безкорисливість – основа справжньої дружби і любові.

Advertisements
Опубліковано у Uncategorized | Теґи: , , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

5 Responses to світ купи-продай

 1. Охохо, Олю-Олю, ще один безнадійно ідеалістичний пост! Чому ідеалістичний? Бодай тому, що немає адекватної пропозиції, що з цим робити, з чого починати. Ну от безкорисливість – і що далі? Сказати людям: всі мають бути безкорисливими (хай навіть в тому конструктивному сенсі, в якому сказала ти) – це настільки ж безсенсовно, як і патетично.

  І так, ти права, влада ні до чого – проблема в самих людя. Якщо я виїду, то не тікаючи від влади, а полишаючи позаду 45 мільйонів довбаків, які не вміють ефективно працювати і адекватно себе поводити.

  От з лікарями – так, це біда. Дипломи мають зараз всі, на них навіть вже перестають дивитися, бо диплом не значить рівно нічого в 90% випадків. От з цього і варто починати. Давайте думати предметно – що робити зі школами (цими гадюшними концтаборами, де з нормальних людей роблять гамнабидло)?

  Мені здається, що щоби перемогти проблему, треба її використати. Треба подумати: як зробити так, щоби хабарі давати було невигідно? Як зробити так, щоби людям було вигідно витрачати кошти на благодійність? А не просто казати “Не купуйте новий ай-фон”. Я от не хіпстер і не блондинка, тому мені ай-фон нафік не впав, а тим, кому вона адресована, вона їх не переконає. Потрібні адміністративні дії.

  • makarolia коментує:

   ну, по-перше, я не проти айфонів, і навіть на цьому наголошувала. Останнім часом я навіть думаю, як би так назбирати грошей, щоб собі його купити. Справа не в айфоні, а в нашому ставленні до нього.
   Благодійність – це не зовсім безкорисливість, це друге.
   А третє, і головне, хоча ти можеш знову назвати це ідеалізмом:), це те, що адміністративні дії тут теж ні до чого. Треба починати з себе – це рецепт, який реально працює. От якщо я вирішу, що не буду тупим і продажним журналістом. От як моя подруга Катя вирішила, що буде хорошою вихователькою у дитсадку. От як багато людей вирішують чи вирішать робити свою роботу добросовісно. І я не погоджуся з тобою щодо шкіл хоча б тому, що в мене була прекрасна вчителька, прекрасний клас.. Але це моя вчителька вирішила безкорисливо (не отримувала ніяких додаткових коштів за це!) об*їздити з нами, малими і непростими дітьми, пів-України, Польщу, Чехію, ми навіть в Угорщину поїхали, коли вже всі випустилися – бо вона хотіла нам щось дати, показати. І абсолютно безкорисливо, у свій вільний час вона розмовляла з нами про всі наші позашкільні проблеми, про наші кохання і конфлікти, допомагала нашим сім*ям вирішувати свої проблеми. Не думаю, що в неї був рецепт чи план. І вона ніколи не ставила нам оцінки з неба, а з тими, у кого виходили двійки за семестр (за це виключали зі школи), вона займалася додатково після уроків – щоб та людина нарешті здала на трійку, але щоб заслужено. І от у цьому випадку можна ствердно кивнути головою, що, мовляв, хороша вчителька, да, а можна подумати, наскільки добросовісно ми самі виконуємо свою роботу.

  • makarolia коментує:

   і мені, до речі, завжди дивно чути від тебе як християнина, що всі навколо – “довбаки” і тепе.

   • Біблія чітко вказує, що весь світ лежить у злі, всі люди грішні і т. д. Я лише дещо перефразовую, хоча і говорю це відносно саме українців. І якщо чесно, я не можу заперечувати абсолютно очевидну реальність, яка не десь там, а об яку я щодня спотикаюся.

    Я не вважаю себе праведнішим від інших, але я точно є ефективнішим за переважну більшість українців. Я не викидаю сміття на вулиці. Я витратив свої студентські роки на наукову роботу (з практичним результатом) і громадську діяльність (з певною кількістю щасливіших людей, яку можна порахувати), а не п’янки та гулянки. Я реально вчився і отримав від освіти не лише диплом, але і знання (хоча не можу сказати, що освіта пропонувала багато оних). І тепер я хочу нормальну роботу, на яку мене візьмуть за моє насичене резюме, а не за зв’язками (а у східних слов’ян ВСЕ тільки за зв’язками, все тільки через ж**у). Я хочу мати власне житло, щоби мати власну сім’ю. Якщо для цього мені треба буде змінити журналістику на піар, я це зроблю без найменшого сумніву. Якщо для цього мені конче буде необхідно виїхати, я виїду без мінімального шкодування.

    А ще, знаєш, яка у мене була найбільша мрія підліткового віку? Мати власний магазинчик, але у нас здирницька система, де ВСЕ зроблено так, щоби людина не могла займатися улюбленою справою без хабарів, криші, ухилянь від податків тощо. Але не політики таку систему створили, а ДОВБАКИ, які живуть на цій землі і голосують за владу, яка таку систему підтримує!

 2. makarolia коментує:

  Діма, я впевнена, що тебе візьмуть на роботу за твоє резюме;) але питання також і в тому, як ти будеш працювати. Можна піти в піар, заробляти багато, але піарити партію регіонів (не думаю, що цей приклад тебе стосується, але все ж). Можна поїхати за кордон, купити собі якимось чином там житло, і розтратити все своє життя там на якусь повну фігню. А можна не розтратити. Я не кажу, що існує якась одна схема. Але я не впевнена, що, влаштувавшись піарити партію регіонів, людина зі здоровим глуздом почуватиметься щасливою. Особливо, якщо вона все життя мріяла бути журналістом-розслідувальником. Можливо, для цієї людини буде краще піарити щось нормальне і заробляти трохи менше. А ще, мені здається, що часто існують шляхи, не настільки радикальні. З квартирою, наприклад, частково можуть допомогти батьки, частково майбутня дружина та її сім’я, частково можна взяти кредит, вибрати дешевшу квартиру тощо. Багато моїх друзів з бідних сімей змогли якось це організувати в Україні і без хабарів. Може, їм знадобилося більше зусиль і часу, але вони почуваються людьми.
  Щодо влади, яка підтримує систему. Жодна влада не ризикне йти проти бажання людей. Показовий приклад розказав друг з Москви. У них там місцева благодійна організація збудувала такий типу ангар, де бездомні могли б ночувати. Але вони не знайшли території, де можна було б його розмістити, бо всюди місцеві мешканці були проти! Що може в цьому випадку зробити влада? Людям зручно давати і брати хабарі. Щоб змінилася влада, має змінитись культура кожної окремої людини. Бо коли ти лікар, і тобі вигідно брати хабарі, ти не проголосуєш за тих, хто з ними бореться. Але так само, звичайно, має змінюватись і культура людей при владі. Просто навряд варто чекати, що вони зміняться першими.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s