“А ви що, вважаєте циган людьми?!”

Вчора ми з Валею Чабановою їздили у табір ромів на Березняках. Десь скоро на lb.ua має з’явитись наш репортаж звідти, тут опишу лише свої особисті враження.

Гріша і Томаш

Гріша (зліва, 8 років) і Томаш (13 років), роми. Обидва не вміють читати і писати, але обидва  мріють про школу

UPD: репортаж – тут

Отже, був табір – роми приїжджають на теплий період із Закарпаття в Київ заробляти гроші. Але вчора ми зустріли там лише одну сім’ю, всі інші повернулися додому. Бо, як вони розказують, міліція спалила їхній табір. Міліція начебто щотижня приходить до них, збиває гроші, коли грошей нема – спалює всі намети. Цього разу, я так розумію, їм сказали терміново виселятися, бо ж скоро Євро, а вони живуть біля колії.

Така поведінка міліції мене не вразила і не здивувала. Бо ми ж знаємо про увесь цей “мєнтовскій бєспрєдєл”,  правда? Коли ми шукали табір, розмовляли з робітниками, які там прокладали дорогу. І один з них спитав нас, чи ми вважаємо циган людьми. Мені здається, що вчинок міліції дуже яскраво відображає те ставлення до ромів, яке панує в нашому суспільстві: “вони нікому не потрібні, вони зайві, краще б їх не було”. Той робітник подумав, що ми соцпрацівники, несемо ромам якусь допомогу – бо ми справді купили їм булочок, бананів і кукурудзяних паличок. Словом, він захотів піти з нами. Він побачив двох хлопчиків, настільки брудних і веселих – не уявляєте. Гріша і Томаш. Він познайомився з їхнім батьком, поговорим з ним. І назад він йшов уже з зовсім іншим настроєм і виразом обличчя. Бо він побачив, що таки да, роми – теж люди.

Реалії їхнього життя мене дуже вразили. На прикладі цієї невеликої сім’ї я побачила, наскільки безглуздими є всі міфи й стереотипи про ромів. Ця сім’я збирає металобрух, вони не крадуть і мріють про хай невеличке, але постійне житло, щоб жити осіло, щоб чесно заробляти гроші, щоб відправити дітей в школу, щоб мати майбутнє. Ліза, матір Гріші і Томаша, називає Україну Батьківщиною, і вона така ж українка, як і я, як більшість з нас. Але вона покинута своє державою і своїми співвітчизниками напризволяще, без жодних засобів для виживання. Ліза розказувала, що люди часто їм допомагають. Є люди хороші, а є – погані, так само і цигани є хороші й погані, казала вона.

Коли ми говоримо про цю історію з підпалом табору лише в контексті Євро чи свавілля міліції, то наче бачимо лише одне дерево на великій картині лісу. Міліція – такі ж члени суспільства, як я і ти, і він. Ненависть і упередження до ромів – не лише у міліції, будьмо відвертими. Вони глибоко-глибоко у нашій свідомості – вас теж в дитинстві лякали, що “цигани вкрадуть”? Роми не крадуть дітей. Роми – найбідніший народ Європи. Вони живуть тут вже сім століть, і усі ці роки їх переслідують і зневажають. Їх вивозили на смерть в концтабори, і немає жодного свідчення, щоб хтось опротестував це, хоч один адвокат (як було не раз щодо євреїв, на щастя). Так, вони – найбідніші в Європі. Вони – найбідніші у нашій країні. І самі вони не можуть цього змінити.

UPD: репортаж – тут

Advertisements
Опубліковано у невидимі люди | Теґи: , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

11 Responses to “А ви що, вважаєте циган людьми?!”

 1. targany коментує:

  молодці, що сходили, я теж хотів заглянути якось, коли тільки побачив повідомлення про це в новинах. може ще злажу з кимось. Хи-ги, а ми зараз одну іншу тему досліджуємо ) Круто ,молодець, що їдеш в Африку волонтьорить, удачі !!! Всі чекатимуть тебе додому )

 2. mamache коментує:

  Шановні,
  не треба романтики. коли ви говорите “роми теж люди”, це виказує ваш сумнів. ви ніби щось доводите – собі і іншим.
  а між тим (я кілька років працювала з ромами і знаю що кажу, мені не треба нічого доводити).
  1. це люди. просто інші люди.
  2. у них свої способи заробляння грошей. крадійство, жебрацтво, ошукування під час гадання – не вади і не кримінал. це професії. час уже то уяснити.
  3. в ідентифікації ромів великого значення набуває не етніка (тим більше не національність), а саме соціальне розшарування. Між ними теж є табірні, а є осідлі цигани, і ті зовсім інші. у табірних ТАКИЙ спосіб життя. прослідкуйте. придивіться.
  4. що було б, коли б добрий дядя дав їм квартири у багатоповерхівках? я була і в таборі, і в багатих циганських родинах. вони не змінять свого способу життя, принаймні за час одного-двох поколінь. це ЇХНІЙ спосіб життя.
  Олена Чекан,
  кандидат мистецтвознавства

  • makarolia коментує:

   Пані Олено, дякую.
   я була у кільком ромських таборах в Римі, вони такі ж бідні, як і українські. Але була я там з друзями з італійської організації Comunita di Sant’Egidio, вони дуже багато роблять для інтеграції ромів. Наприклад, вони збирають дітей раз у тиждень, проводять такі “школи миру” – вчаться з дітьми, проводять ігри, готують якісь вистави тощо. Особливість цих шкіл в тому, що туди приходять і італійські діти, і діти мігрантів – всі, бо лише так можлива інтеграція. Я особисто знайомилася з кількома сім’ями цих дітей, вони раніше крали. Але завдяки дружбі і допомозі (не грошовій – їжа, одяг, документи тощо) цих італійців, вирішили почати здавати метал. Впевнена, вони б швидко “зірвалися” (бо на крадіжках заробляли знааачно більше), якби не підтримка цих самих італійців. Так мені казали самі роми. Те саме – з житлом. Недостатньо просто дати квартиру, потрібно допомогти соціалізуватися, стати на ноги. Мої друзі знімають квартиру для двох бездомних – вони приходять до них щодня. Встановили графік, і кожного дня приходять, часом залишаються ночувати. Інакше нічого б не вийшло. Ромські діти, знаєте, що найчастіше малюють? Будинки. Вони хочуть жити в нормальних умовах. Їхні батьки теж хочуть для них нормального майбутнього. Але їм важко щось змінити, бо вони все життя жили інакше. Тому їм потрібна підтримка з боку суспільства. А суспільство, на жаль, що б Ви не казали, продовжує через одного питати, чи вони теж люди. Хоча, звичайно, це говорить виключно про суспільство, а не про самих ромів

   • mamache коментує:

    можливо. багато правди у Вашій відповіді. просто для мене не існує питання “чи вони люди?” для мене існує твердження – вони інші. не хороші і не погані. просто інші.

    хочете підтвердження? зайдіть на сайт МФВ (фонду ім. Сороса). і УВАЖНО прочитайте плани і їх виконання за програмою “Рома України” , просто отако з самого початку. я свого часу сама працювала за цією програмою. маю що сказати.

    а взагалі-то тема ромів для мене не закрита, я багато думаю про це і збираю матеріал потроху. тому дуже дякую за цікавий допис у блозі.
    приходитиму в гості;)
    Олена

   • makarolia коментує:

    дякую. у жовтні-листопаді буде масштабна конференція, присвячена ромам, її організовує “Спільнота святого Егідія”. поки що ми лише почали працювати над цим, тож нічого точного сказати не можу, але якщо Вам було б цікаво якимось чином взяти у ній участь – можу згодом надіслати інформацію

   • mamache коментує:

    звичайно. мені дуже цікаво. вдячна буду за інформацію. коли матиму бодай щось, тоді зможемо обговорити предметніше.
    Олена Чекан

 3. свиноматка коментує:

  про міліцію хочу сказати аналогічне. працювати туди юдуть дуже специфічна верства людей, які потім гарно інтегруються(деградують, дегенерують) і стають таким самим лихим бидлом.

  • mamache коментує:

   а я ж про що. етнічна складова тут ні до чого. дуже мало користі бачу в тому, щоб когось переконувати в кращості (і правильності) іншого життя.
   сумний висновок. розумію(((((((((

 4. Пінгбек: Як живуть цигани в Києві? | Радість, радості, ж.р.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s